omega-3 kala: kuidas süüa kala aitab oma südame

Oomega-3 rasvhapete kala on kasulik südamele. Uuri välja, miks südame-tervislike omadustega kala söömine tavaliselt kaaluvad üles võimalikud riskid.

Kui olete mures südamehaigused, süüa 1-2 portsjonit kala nädalas võib vähendada teie risk surra infarkti.

Aastaid American Heart Association on soovitatav, et inimesed söövad kala rikas omega-3 rasvhapped vähemalt kaks korda nädalas. Arstid on pikka aega veendunud, et küllastumata rasvad kalades, nimetatakse omega-3 rasvhappeid, on toitained, mis vähendavad suremisohus südamehaigust. Kuid rohkem-hiljutised uuringud näitavad, et teiste toitainete kala või kombinatsioon oomega-3 rasvhappeid ja teisi toitaineid kala võib tegelikult olla vastutav tervisele kasulik kalast.

Mis on omega-3 rasvhappeid, ja miks nad on hea südamele?

Mõned inimesed on mures, et elavhõbeda või teiste saasteainete kala võib üles kaaluda oma südame-tervislike kasu. Samas, kui tegemist on tervislikum süda, toitumise eeliseid kala tavaliselt ületab võimalikud riskid kokkupuute saasteaineid. Uuri, kuidas leida tasakaal nende muresid lisades terve hulk kalu oma dieeti.

Kas see, millist kala süüa?

Fish sisaldada küllastamata rasvhappeid, mis, kui asendajaks küllastunud rasvhappeid nagu need, liha, võib alandada kolesterooli. Kuid peamine kasulik toitaine näib olevat omega-3 rasvhapete rasvaste kalade.

Omega-3 rasvhapped on teatud tüüpi küllastumata rasvhapete hulka, mis vähendavad põletikku kogu organismis. Põletik organismis võib kahjustada teie veresooni ning põhjustada südamehaigusi ja insulti.

Omega-3 rasvhapped võivad vähendada triglütseriidide, alandab vererõhku veidi, mis vähendavad vere hüübimist, vähendab insuldi ja südamepuudulikkuse riski ja vähendada ebaregulaarne südametegevus. Süüa vähemalt 1-2 portsjonit nädalas kala, eriti kala, mis on rikas omega-3 rasvhappeid, näib vähendada südamehaiguste riski, eriti südame äkksurma.

Rasvane kala, näiteks lõhe, järve forell, makrell, heeringas, sardiin ja tuunikala sisaldavad kõige omega-3 rasvhappeid ja seetõttu kõige rohkem kasu, kuid paljud liigid mereannid sisaldavad väheses koguses oomega-3 rasvhappeid.

Kas on mingeid liiki kalu, mida tuleks vältida?

Mõned kalad, nagu tilapiafilee ja merihunt, ei näi olevat nii süda terve, sest need sisaldavad kõrgem ebatervisliku rasvhappeid. Pea meeles, et kala võib olla ebatervislik sõltuvalt sellest, kuidas see on valmistatud. Näiteks küpsetav või küpsetamine kala on tervislikum valik, kui on sügav praadimine.

Mõned teadlased on mures ka kala söömine toodetud taludes, mitte loodusest püütud kala. Teadlased arvavad, antibiootikumide, pestitsiidide ja teiste kemikaalide kasutada tõsta kasvatatud kala võib põhjustada kahjulikke mõjusid inimestele, kes söövad kala. Kuid mõned kasvatatud kala – lõhe, meriahven ja forell – on kõrgem omega-3 rasvhappeid, kui nende loodusliku kolleegidega.

Täiskasvanutel vähemalt kaks portsjonit omega-3-rikas kala nädalas soovitatakse. Teenivad suurus on 3,5 untsi (99 grammi), või umbes suurus kaardipakk. Naised, kes on rasedad või planeerivad rasedust ja väikelaste piirata summa kala nad söövad, sest nad on kõige vastuvõtlikumad võimalikku mõju toksiinide kala.

Kui palju kala tuleks süüa?