nodoosne juhend – põhjused, sümptomid ja ravivõimalused

Mis see on?

Nodoosne on haruldane, kuid potentsiaalselt eluohtlik, põletik veresooned (vaskuliit), mis kahjustab seinad keha väikeste ja keskmise suurusega veresooni. See kahju aeglustab verevarustus ja toitu arterites, põhjustades lähedal koe palju kehaosi vigastatud või isegi hävitada .; Haigus kõige sagedamini mõjutab neerude, närvide käte ja jalgade ja kõhuõõne organite, kuigi see võib tähendada ka naha, liigeste, lihaste, aju, süda, silmad ja suguelundid .; Üksikutel elundid, nodoosne võivad olla järgmised mõjud; Neerud. Neerupuudulikkus ja kõrge vererõhk on seotud neeruvigastuse; Närvisüsteem. Närvikahjustus, käte ja jalgade, mis võib põhjustada tuimust, surinat või kaotuse tunne ja liikumine põhjustatud kahju ühe konkreetse närvi kimbu. Ajus kahju võib vallandada lööki, krambid või ootamatu muutusi aju funktsioon .; Kõhuõõne organeid. Valu soole, maksa või pankrease, eriti pärast söömist, või isegi surma elundi osa põhjustatud katkestusest verevarustust. Arteriaalne aneurüsmid, mis on õhupall-nagu tursed, et arendada koos arteri piirkondades, kus vaskuliit on nõrgenenud arterite seina, võib ootamatult rebeneda. See võib viia eluohtlike verejooksude kõhuõõnes, kaasneb tugev kõhuvalu .; Heart. Südameinfarkt, samuti limaskesta põletik südame (perikardiit). Südame paispuudulikkus teha hingamise raskeks, sest vedeliku selja taha südames kopsudesse .; Skin. Lööve, naha sõlmed ja lööve (purpur) põhjustatud verejooks vigastatud kapillaare

Sümptomid

Enamikul inimestel, nodoosne tekib järk-järgult üle nädala kuud. Esimesed sümptomid on palavik, kaalulangus, nõrkus, üldjoontes haige tunne (nn halb enesetunne), lihasvalu, peavalu või kõhuvalu. Need kaebused on nn mittespetsiifilised, sest paljud haigused ja haigused tekitavad samad sümptomid. Lõpuks need sümptomid järgneb spetsiifilised tunnused arteriaalse kahju ühele või mitmele elundeid. Sõltuvalt asukohast ja raskusest kahju, mis tahes järgmine sümptomid võivad esineda; Sümptomid kõrge vererõhk või neerupuudulikkuse, sealhulgas tugev peavalu, vedeliku peetus, iiveldus ja segadust; Iiveldus, oksendamine või tugev kõhuvalu; Krambid, psüühilised muutused funktsioon, tuimus, surin või nõrkus, segane kõne; Valu lihastes või liigestes; Nahalööbed, sõlmed, nõgeslööve, punane või lilla lööve (nn purpur) põhjustatud verejooks vigastatud kapillaare, või suuremad verejooksud naha alla; Valu rinnus või õhupuudus; Valu munandites või vaagna

diagnoos

Arst vaatab oma haiguslugu ja ravimeid te võtate. Kui arst kahtlustab, et teil on nodoosne, ta küsib, kas teil on vaktsineeritud B-hepatiidi vastu Arst võib küsida, kas te elate elustiili, mis suurendab riski hepatiidi infektsioon, näiteks kas jagate nõelu narkootikumide süstimise või on kaitsmata vahekorras.

Kui kaua see kestab?

Mõned inimesed reageerivad kiiresti ravi ja võib vahelülid ära ravi mitme kuu. Teised vajavad pikaajalist ravi.

Kuidas seda vältida tervisliku seisundi

Ei ole nii, et vältida enamasti nodoosne.

Kuidas ravida seda tervisliku seisundi

Kui pole mingeid tõendeid hepatiidi ja oma sümptomid on suhteliselt kerge, arst tavaliselt algab oma ravi steroidi narkootikumide, nagu prednisoloon, võimas ravim, mis pärsib immuunsüsteemi ja vähendab põletikku. Siiski, kui teil on raskemad sümptomid hõlmavad oma südame, närvid või neerudega, kui sa ei parane esialgse ravi või kui teil on ägenemist pärast esmast ravi, prednisoloon võib kombineerida veel immunosupressiivsele ravimeid, nagu tsüklofosfamiid (tsütoksaanile Neosar) asatiopriinist (Imuran), metotreksaati (Rheumatrex), mükofenolaatmofetiili (Cellcept®) või rituksimaabiga (rituksaani). Terve ravi kestab tavaliselt vähemalt üks aasta.

Kui külastada arsti

Pöörduge arsti poole, kui teil tekivad sümptomid nodoosne .. Kui teil tekib valu rinnus, hingamisraskused, tugev kõhuvalu või nende sümptomite kombinatsioon, helista või saada haigla traumapunkti hinnangut.

prognoos

Nõuetekohase ravi, vähemalt 80% inimestest nodoosne polüartriit elada viis aastat või rohkem pärast diagnoosimist, sageli taastumas täielikult. Ühes uuringus retsidiivide riski pärast edukat ravi oli umbes 10%, kuigi kahjustatud veresooned võivad põhjustada probleeme, nagu südameinfarkt, kaua pärast põletiku on töödeldud. Ilma asjakohase ravi, vaid 10% inimestest elada viis aastat pärast diagnoosimist.